Dezynsekcja

Dezynsekcja jest to zwalczanie owadów biegających takich jak karaluchy, prusaki, pluskwy, itp. oraz latających, jak np. komary. Poniżej przedstawiono listę szkodników, których tępieniem się zajmujemy.

karaluchy
Karaczany(karaluchy) wschodnie

Wielkość: duże, samice długość 18 - 30 mm, samce 20 - 25 mm.
Barwa: ciemnobrunatne
Wygląd: Samiec ma dobrze rozwinięte skrzydła, u samicy skrzydła w zaniku.
Zachowanie i środowisko: Karaluchy wschodnie są szkodnikiem domowym. Jednakże podczas lata, karaluchy przebywają na dworze, gdzie mogą przechodzić do sąsiednich budynków. Podczas zimniejszych miesięcy, osiedlają się w ciepłych i trudno dostępnych miejscach, także w kanałach ściekowych i burzowych.

karaluchy amerykańskie
Karaluchy Amerykańskie
Wielkość: duże, długość około 28 - 35 mm.
Kolor: czerwonobrązowy
Wygląd karalucha: Tarczka tułowiowa jest rdzawa z żółtym obrzeżeniem. Karaluchy amerykańskie mają dobrze rozwinięte skrzydła, wyraźnie widoczne. Samica ma szerszy odwłok niż samiec.
Zachowanie i środowisko: Jak wszystkie karaluchy, jest wszystkożerny. Żyje w ciepłych, wilgotnych środowiskach, takich jako kanały ściekowe, tunele i pomieszczenia, gdzie znajdują się bojlery i zbiorniki wodne. Karaluchy potrafią także żyć na wolnym powietrzu.
prusak
Prusak
Wielkość: długość około 15 mm.
Kolor: żółtobrązowy.
Wygląd prusaka: Można go rozpoznać po dwóch ciemnych pasach na "pancerzu" na przedniej części ciała, pod którą umieszczona jest głowa.
Zachowanie i środowisko życia: W domach, ten szkodnik będzie lokował się się w łazienkach i kuchni, w środowisku gdzie jest źródło pokarmu i wilgoci. Jak wszystkie karaluchy jest wszystkożerny.
pluskwa
Pluskwa domowa
Wielkość: 4 - 5 mm długości, 3 mm szerokości.
Barwa: czerwonobrązowy.
Wygląd pluskwy: Posiadają silnie spłaszczone ciało zwężające się ku przodowi. Pluskwa posiada narządy gębowe typu kłująco - ssącego.
Zachowanie i środowisko życia: Pluskwy żywią się krwią. Pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy. Żyją blisko ludzi. Najczęściej można je spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli i zasłonach.
pchła
Pchła
Wielkość: 3 - 5 mm długości.
Kolor: czerwonobrązowy
Wygląd pchły: Są bocznie spłaszczone o długich skocznych nogach. Narządy gębowe pcheł są typu kłująco - ssące.
Zachowanie i środowisko życia: Pchły mogą ssać krew kilka razy dziennie, ale wytrzymują długie okresy głodzenia, nawet do 18 miesięcy. Mieszkają w bliskim otoczeniu żywiciela, w budach psów, w norach gryzoni.
wesz ludzka
Wesz ludzka
Wielkość: około 2 - 4 mm długości.
Barwa: jasnoszara.
Wygląd wszy: Silnie spłaszczona, pozbawiona skrzydeł, posiada narządy gębowe kłująco - ssące.
Zachowanie i środowisko życia: Umiejscawiają się na głowie lub odzieży. Wszy żywią się krwią. Występuje w dwóch formach, jako wesz odzieżowa oraz wesz głowowa, różniących się nieznacznie wielkością i trybem życia.
mrówka faraona
Mrówka faraona
Wielkość: bardzo mała, około 2,2 - 2,6 mm długości.
Kolor: brązowo-rudy
Wygląd mrówki faraona: Podobna do zwykłej mrówki.
Zachowanie i środowisko: Mrówki te prowadzą społeczny tryb życia. W gniazdach liczących niekiedy kilkanaście tysięcy sztuk, poza najliczniejszymi robotnicami, znajdują się samce i samice. Mrówki faraona występują tylko w pomieszczeniach dobrze ogrzanych: często pod kafelkami i płytkami PCV, w szczelinach ścian i listew podłogowych, pod boazerią, w łazienkach, agregatach lodówek. Zamrówczeniu ulegają przede wszystkim kuchnie i łazienki (obfitość pokarmu, odpowiednia temperatura i wilgotność).
mol ubraniowy
Mol ubraniowy
Wielkość: do 9 mm długości, rozpiętość skrzydeł .waha się w granicach 12 -16 mm.
Barwa: pierwsza para skrzydeł zabarwiona jest jednolicie na połyskujący żółtozłocisty kolor, druga para jest szarawożólta i nieco jaśniejsza od pierwszej.
Zachowanie i środowisko: Zwalczać należy przede wszystkim poczwarki, larwy i jaja. Larwy mola odżywiają się wełną, bawełną, futrem, jedwabiem, a także mąką, korkiem, słomą. Mole zamieszkują szafy ubraniowe w mieszkaniach, pawlacze, strychy, oraz wszelkiego rodzaju magazyny.